Lista jest pusta

zapisz pdf

wstecz

Poradniki | Technika grzewcza | Podłogówka wodna czy elektryczna

Podłogówka wodna czy elektryczna

 

To najczęściej zadawane pytanie przez zwolenników ciepłej podłogi. Odpowiedź oczywiście zależy od potrzeb inwestora. Na początku warto sobie odpowiedzieć na podstawowe pytania:

Na jak dużej powierzchni chcemy mieć ogrzewanie podłogowe?

Czy zależy nam na całorocznej funkcji ciepłej podłogi w danym pomieszczeniu czy też przede wszystkim na minimalizacji grzejników?


Gdy postanowiliśmy skorzystać z pompy ciepła lub ograniczyć liczbę grzejników w pomieszczeniach optymalne jest wykonanie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania niż ogrzewanie grzejnikowe. Woda jest ogrzewana do niższej temperatury lub odpowiednio mieszana z zimną. Instalacja taka wymaga doboru specjalistycznego oprzyrządowania do kotła, który wprawdzie zwiększa nakłady inwestycyjne na zakup kotłowni ale zarazem pozwala na niskotemperaturową pracę kotła czy pompy ciepła. Przy ogrzewaniu dużych powierzchni nakłady inwestycyjne rozkładają się i nie stanowią znaczącej kwoty. Zaletą tego typu rozwiązania jest też stosunkowo niska cena utrzymywania ciepłej podłogi zimą w kuchni czy łazience. Gdy przez cały rok chcemy korzystać z komfortu ciepłej podłogi w łazience warto wybrać ogrzewanie elektryczne. Wybranie wariantu elektrycznego jest korzystne gdy ogrzewanie podłogowe planujemy na niewielkich powierzchniach domu np. tylko łazienki i kuchnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy sobie ciepłą podłogę po wyjściu spod prysznica czy z wanny przez cały rok. Wbrew niektórym obawom rozwiązanie to okaże się również korzystne ekonomicznie. Zakup odpowiedniej automatyki do systemu ogrzewania elektrycznego zminimalizuje koszty energii elektrycznej. Podłoga będzie osiągała oczekiwaną przez nas temperaturę w godzinach korzystania z łazienki, a więc na przykład przez dwie godziny rano i dwie wieczorem. Gdybyśmy chcieli uzyskać taki efekt przy ogrzewaniu wodnym, kocioł dodatkowo uruchamiałby się także latem aby ogrzać wodę do podłogówki. Każde uruchomienie to większe zużycie gazu. Unikniemy też wydatków związanych z doborem odpowiedniej do podłogówki, droższej automatyki do kotła. Gdy chcemy mieć mniejsze grzejniki w pokoju lub w łazience warto połączyć ze sobą ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe. Z wariantu wodnego warto skorzystać wtedy, gdy w domu w innych pomieszczeniach również planujemy zamontować wodne ogrzewanie podłogowe. Wówczas w sezonie grzewczym nie będziemy musieli dodatkowo płacić za prąd i prawie nie odczujemy kosztów zwiększenia powierzchni ogrzewanej wodną podłogówką. Zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego w łazience pozwala na odpowiednie zmniejszenie wielkości grzejników, ale za to często ogranicza ciepłą podłogę w łazience do sezonu grzewczego. Gdy zdecydujemy się na położenie podłogówki elektrycznej, będziemy mogli korzystać z ciepłej podłogi przez cały rok. Takie rozwiązanie jest preferowane przede wszystkim w domach, w których nie planujemy dużych powierzchni pokrytych ogrzewaniem podłogowym. Kładąc ogrzewanie podłogowe wyłącznie w łazienkach nie warto inwestować w droższą automatykę kotła i osprzęt okołokotłowy. Grzejnik w łazience z ogrzewaniem podłogowym zapewnia możliwość suszenia ręczników (w wariancie z grzałką również po sezonie grzewczym) i korzystanie ze zdrowego i komfortowego ciepła radiacyjnego.

wstecz

Pozostałe poradniki z tej kategorii

Jaka moc grzejnika? Jaki grzejnik wybrać?

Wybierz opcję kontaktu

1000 znaków pozostało
1000 znaków pozostało