Lista jest pusta |
Do czego jest potrzebny grzejnik w łazience?
Odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się zawarta w samej nazwie rzeczonego przedmiotu - „grzejnik” służy wszak do ogrzewania…
Jednak w łazience zdarza się, że ta podstawowa funkcja grzejnika nie będzie wcale najważniejsza.
Dotyczy sytuacji gdy w łazienkach wewnętrznych, które nie mają okien i ścian zewnętrznych, gdzie potrzeby grzewcze są ograniczone tylko do dogrzania powietrza do temperatury wyższej niż w sąsiednich pomieszczeniach. Innym przykładem jest montaż ogrzewania podłogowego, które zapewnia oczekiwaną temperaturę, przez co dobór grzejnika ze względu na jego moc grzewczą ma drugorzędne znaczenie.
Wreszcie w stosunku do grzejnika umieszczanego w łazience oczekiwań jest więcej niż tylko ogrzewanie i może się okazać, że te dodatkowe funkcje przeważą w kryteriach wyboru.
Do czego więc grzejnik może być potrzebny w łazience?
Do podgrzewania i suszenia ręczników.
Po kąpieli przyjemnie jest używać ciepłego ręcznika, gdyby przypadkiem się zdarzyło wziąć ręcznik mokry odczucie będzie niemiłe. Dlatego możliwość powieszenia ręcznika na grzejniku, tak aby był on gorący w chwili gdy będzie potrzebny jest kluczową cechą typów przeznaczonych do łazienki.
Wieszanie drobnego prania.
Nie jest to eleganckie zastosowanie grzejnika i na pewno drobna bielizna nie pojawi się na żadnym zdjęciu w czasopiśmie wnętrzarskim, ale w zaciszu domowym funkcja ta jest naprawdę nieoceniona.
Promiennik ciepła.
W tym zakresie grzejnik świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które daje komfort ciepłej podłogi dla bosych stóp, ale nie promieniuje ciepła tak jak grzejnik. Jego zaletą jest to, że po kąpieli można się zbliżyć do źródła ciepła, co jest przyjemne dla wilgotnej skóry, a do tego jeszcze sięgnąć po ciepły i suchy ręcznik…
Dogrzewanie łazienki
W okresach przejściowych wiosną i jesienią – gdy nie opłaca się jeszcze uruchamiać całego systemu centralnego ogrzewania, może się okazać, że w łazience będzie zbyt chłodno na komfortową kąpiel. W takiej sytuacji warto mieć możliwość ogrzania łazienki za pomocą grzejnika łazienkowego wyposażonego w grzałkę elektryczną. Taką grzałkę bardzo łatwo się montuje w typowych drabinkach przeznaczonych do łazienek. Umieszczenie grzałki w pionowym kolektorze grzejnika umożliwia osiągnięcie cyrkulacji i szybkie rozgrzewanie się całego grzejnika.
Jeśli ten sam grzejnik jest podłączony do centralnego ogrzewania, należy na czas, gdy będzie wykorzystywana grzałka elektryczna skręcić do minimum głowicę termostatyczną, tak aby ogrzana woda wewnątrz grzejnika nie uciekała do instalacji.
Wystrój wnętrza
Ważnym zadaniem grzejnika w łazience jest kreowaniu estetyki. Obecnie na rynku istnieją szerokie możliwości wyboru. Rozwiązaniem przyjmowanym standardowo jest drabinka łazienkowa, czyli grzejnik zbudowany z poziomych rurek z dwoma pionowymi kolektorami.
Rurki mogą mieć różny przekrój i proporcje w stosunku do kolektorów. Istnieją warianty drabinek z profili o przekroju kwadratu czy prostokąta, zbudowany z nich grzejnik nie ma zaokrągleń i znakomicie komponuje się w nowoczesnych projektach, wykorzystujących duże płytki i prostopadłościenną ceramikę czy armaturę.
Są też dostępne modele grzejników przeznaczonych do łazienki, które całkowicie odchodzą od koncepcji drabinki. Dzięki takim propozycjom łazienka może zachować w każdym detalu jednolity, minimalistyczny charakter, a dzięki wyposażeniu grzejnika w poręcze czy wieszaki zachowuje on zdolność do pełnienia podstawowej roli grzejnika w łazience, czyli możliwość powieszenia i ogrzania ręcznika.
Pozostałe poradniki z tej kategorii